Ulga podatkowa IP Box dostępna dla przedsiębiorców. Skorzystaj z pomocy specjalistów do spraw finansów. Aktualne informacje na temat ulgi podatkowej pod numerem telefonu. Kontakt w sprawie IP Box.
IP Box co to jest
Jest to wprowadzona w 2019 roku stawka podatku dochodowego dla osób prowadzących działalność badawczo-rozwojową. IP Box jest to ulga podatkowa, która polega na zmniejszeniu preferencyjnej stawki podatku do 5% w przypadku tworzenia i sprzedaży własności intelektualnej. Z IP Box bardzo często korzystają osoby piszące programy komputerowe, naukowcy i ludzie tworzący własność intelektualną. Obecnie w Nowym Ładzie IP Box ma być bardziej opłacalny niż do tej pory, zatem warto zainteresować się tym tematem. Niższa stawka podatku może okazać się kusząca, ale warto pamiętać o odpowiednim prowadzeniu wszystkich dokumentów. Zaleca się skorzystanie z usług księgowych oraz radców podatkowych, aby uniknąć problemów z tytułu kontroli podatkowej urzędu.
IP Box ulga podatkowa
W przypadku IP Box podatnik ma możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki podatku dochodowego. Dzięki IP Box można przejść z 17/32% podatku PIT na zasadach ogólnych, 19% podatku PIT na zasadach liniowych lub 9/19% podatku CIT na preferencyjną stawkę podatku 5% dla dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Spełniając określone warunki, oświadcza w zeznaniu podatkowym dochód z tytułu IP. Istnieje narzędzie takie jak IP Box kalkulator do oszacowania ewentualnych oszczędności.
Telefon IP Box
Nie istnieje telefon IP Box do kontaktu dla przedsiębiorców. W przypadku zainteresowania podatkiem w wysokości 5% warto skorzystać z telefonu do księgowego lub doradcy podatkowego w celu porady. Telefon IP Box do osób znających się na tym temacie może być bardzo pomocny.
Wzór ewidencji IP BOX
W pozycjach PIT-IP muszą znajdować się kwoty wynikające z konkretnej ewidencji. Warto prowadzić taką ewidencję należycie i na bieżąco, aby uniknąć problemów podczas kontroli. To ona upoważnia do korzystania przez przedsiębiorcę ze stawki 5% podatku dochodowego.
Konieczne informacje we wzorze:
- wskazanie każdego kwalifikowanego IP
- określenie przychodów
- selekcja kosztów
- zapisy potwierdzające dochód z IP